Klīnikas rezultāti

EGV - augsta neauglības ārstēšanas efektivitāte

Zināšanas, tehnoloģija, pieredze – Jūsu nākotnei un ģimenei

Zināšanas, tehnoloģija, pieredze – Jūsu nākotnei un ģimenei

Uzdot jautājumu

Klīnikas rezultāti

Klīnikas EGV direktores Zanes Vītiņas uzruna ikvienam, kas vēlas bērniņu

Labdien!

Vēlos uzrunāt personīgi katru, kurš ir atvēris mūsu klīnikas mājaslapu, sniedzot nelielu skaidrojumu un ieskatu pasaules medicīniskās apaugļošanas datos. Gribu mazliet iedrošināt savlaicīgi vērsties pie kompetenta ārsta, kurš jums var palīdzēt tikt pie tik ļoti ilgotā bērniņa. Vēlos aicināt nenobīties no diagnozes “Neauglība”. Diagnoze nav negrozāms spriedums! “Neauglība” ir tikai diagnoze tāpat kā, piemēram, gripa, kas parasti ir ārstējama. Un, novilcinot ārstēšanos, arī šajā gadījumā var rasties sarežģījumi.

ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) 2014. gada statistikas dati liecina, ka pasaulē ar kaut kādas formas auglības traucējumiem saskaras sestdaļa pāru. 9 % pāru tiek noteikta diagnoze „Neauglība”. Gan mūsu pieredze, gan pasaules dati rāda, ka auglības traucējumi kļūst arvien biežāki. Par daļēju iemeslu tiek uzskatīta arvien pieaugošā tendence plānot pirmo bērniņu pēc 30–35 gadu vecuma sasniegšanas, neauglību izraisošo sindromu un slimību skaita, kā arī aptaukošanās biežuma palielināšanās populācijā. Arī vīriešu spermas kvalitātes rādītāji kopumā ir ievērojami pasliktinājušies.

Ir zināms, ka kopš 1978. gada, kad piedzima pirmais IVF ceļā ieņemtais bērns, vairāk nekā pieciem miljoniem jaundzimušo vecāki ir ārstēti ar IVF vai ICSI. Pēdējā laikā ik gadu pasaulē tiek veikti aptuveni 1,5 miljoni IVF/ICSI un ik gadu piedzimst aptuveni 350 tūkstoši bērnu, kas ieņemti medicīniskās apaugļošanas ceļā. Tas vien liecina, ka šī ārstēšana ir rutīna, nevis ekskluzīva, reta, tikai dažiem izredzētajiem pieejama metode!

Vēlos pievērst jūsu uzmanību tam, ka es apzināti nelietoju tautā tik ļoti ierasto neveiksmīgo tulkojumu «mākslīgā apaugļošana». Gan latviešu, gan krievu valodas lietotājiem šī vārdkopa ir radījusi daudz emocionālu aizspriedumu, sakāpinātu sajūtu un daudziem pat pretošanos kaut kam mākslīgam… Nekā mākslīga šajā ārstēšanā nav! Tāpat kā tie nav «mēģenes bērniņi ». Tās ir tehnoloģijas, kas efektīvi palīdz daudziem cilvēkiem visā pasaulē kļūt par vecākiem.

Diagnozi «Neauglība» sievietēm līdz 35 gadu vecumam nosaka, ja heteroseksuālam pārim, regulāri mīlējoties bez kontracepcijas, gada laikā neiestājas grūtniecība. 36 gadus vecām un vecākām sievietēm šī diagnoze tiek noteikta agrāk – pēc pusgada. No tā izriet, ka veseliem pāriem, kuros partneres ir jaunas, dabīgā ciklā iespēja, ka pirmajā mēnesī iestāsies grūtniecība, ir tikai 8,3 %. Ar IUI grūtniecība iestājas 12 % gadījumu, izmantojot partnera, un 15 % gadījumu, izmantojot donora spermu. Saskaņā ar ESHRE datiem 2014. gadā Eiropā vidējais grūtniecības iestāšanās biežums, izmantojot IVF, bija 33,2 %, ICSI – 31,6 %, 23,4 %, ārstējot ar krioembiju pārnesi dzemdē, un 47,5 % pēc donoru olšūnu izmantošanas.

Iepriekšējo gadu statistika liecina, ka Klīnikas EGV rādītāji ir augstāki nekā vidēji Eiropā!

Veiksmīgie IVF/ICSI pēc svaigu embriju pārneses dzemdes dobumā, %

Ar katru gadu, pilnveidojoties medicīniskās apaugļošanas laboratorijas tehnoloģijām, kā arī zināšanām par neauglības etioloģiju, arvien tīrāku, specifiskāku medikamentu izstrādi un pieejamību tirgū, procedūru efektivitāte uzlabojas! Un uzlabojas rezultāti ne tikai pēc svaigu embriju pārneses dzemdē, bet arī krioembriju pārneses gadījumos. To var labi novērot arī veiksmīgo ārstēšanas rezultātu atspoguļojumā.

Veiksmīgie rezultāti pēc krioembriju pārneses dzemdes dobumā, %

2013. gada beigās Klīnikā EGV tika uzsākta specifiskas dzīvības procesu apstādināšanas metodes – vitrifikācijas – izmantošana, kas ļauj saglabāt dzīvības procesus daudz lielākam skaitam embriju. Līdz tam tāpat kā citviet pasaulē izmantojām lēno saldēšanu. Labi saskatāms, ka grūtniecības iestāšanās biežums pēc krioembriju pārneses dzemdē pieaug. Tiesa, paies vēl vairāki gadi, līdz šis īpatsvars būs «tīrs», kad rezultāti uzrādīs patieso grūtniecības iestāšanās biežumu pēc vitrifikācijas, jo būs izlietoti visi embriji, kas ir saldēti, izmantojot veco metodi. Pašlaik visa statistika ir kopīga.

Ir reizes, kad ārstēšanā nepieciešams izmantot donoru olšūnas. Pārsvarā recipientes ir sievietes, kas vecākas par 40 gadiem. Donores vienmēr atbilstoši likumam ir veselas, jaunas sievietes (līdz 35 gadiem). Latvijā dzīvojošām pacientēm un pacientēm, kas vismaz vienu reizi ieradušās vizītē pie mūsu speciālistiem, grūtniecības iestāšanās īpatsvars ir izcils – 72 %. Šīs programmas ietvaros notiek sadarbība ar ārvalstu ārstiem. 2015. gadā mūsu klīnika ir nomainījusi sadarbības veidu un kopējais grūtniecības iestāšanās biežums ir ievērojami uzlabojies, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem (skatīt grafiku).

Grūtniecības iestāšanās biežums, izmantojot ārstēšanu ar donoru olšūnām, %

Pēdējos gados izmantojam arī specifiskas, bagātinātas embriju kultivēšanas vides un tā dēvēto līmīti, pārnesot embrijus dzemdē. Varam audzēt embriju līdz 5. vai 6. dienai (blastocistai – jau ar šķidrumu pildītam pūslītim, kam apkārt ir šūnu vainadziņš un šūnu uzkalniņš). Trešajā dienā embriji ir astoņu šūnu stadijā, bet 5. vai 6. dienā šūnu daudzumu pat vairs nevar saskaitīt. Ievadot embrijus dzemdē 3. dienā, mēs nezinām, vai tie vispār attīstītos tālāk, pat ja mēs tos nekustinātu.

Visi šie faktori veicina grūtniecības iestāšanos. Tiesa, finansiālu apsvērumu dēļ ne vienmēr pacienti izvēlas izmantot visas papildu iespējas. Statistika uzrāda kopējo grūtniecības iestāšanās biežumu vecuma grupā.

Neapšaubāmi, ārstējot pacientus, būtiska ir ne tikai medicīniskās apaugļošanas novitāšu izmantošana, bet arī speciālistu – gan embriologu, gan ārstu – pieredze. Un mums patiešām ir, ar ko lepoties!

Sen pierādīts, ka, gan mīlējoties, gan ārstējoties ar medicīnisko apaugļošanu, sievietēm, kas jaunākas par 35 gadiem, grūtniecība iestājas biežāk gan tāpēc, ka olšūnu kvalitāte ir labāka, gan tāpēc, ka blakussaslimšanas ir retāk. Nākamā vecuma grupa, kurā grūtniecības iestāšanās iespēja ir tikai nedaudz mazāka, ir 35–37 gadi. Vecuma grupā 38–40 gadi ir novērots iespēju kritums. Līdz 40 gadiem šī iespējamība samazinās pakāpeniski. Pēc 40 gadiem katrs mēnesis ir svarīgs un grūtniecības iestāšanās ar sievietes pašas olšūnu samazinās ļoti strauji. Visā pasaulē statistika tiek atspoguļota pa vecuma grupām, tāpēc arī mēs to atspoguļojam šādi.

Veiksmīgās IVF/ICSI procedūras pa sieviešu vecuma grupām, %
2010 2011 2012 2013 2014 2015
<35 gadiem 31 36,5 33 42 54 54
35–37 gadi 43 77 17 43 42 46
38–40 gadi 17 28 19 37 31 61
>40 gadiem 7,5 13 16 24 33 16

Sievietes un vīrieši! Ja grūtniecība nav iestājusies gada laikā, nekautrējieties atnākt vizītē un ļaut mums jums palīdzēt! Neauglība samērā reti tiek ārstēta, izmantojot medicīnisko apaugļošanu. ASV dati liecina, ka tikai 3 % no visiem neauglības gadījumiem. Eiropā biežāk. Pārējos gadījumos pietiek ar medikamentozu vai ķirurģisku ārstēšanu. Un, ja ārsts jums piedāvā medicīnisko apaugļošanu, tad ārstējieties ar to un atļaujiet sev kļūt par laimīgiem vecākiem! Atļaujiet sev būt laimīgiem!

Lai mums visiem izdodas!

Zane Vītiņa,

Klīnikas EGV ginekoloģe un direktore.

Mums var uzticēties!


Mums var uzticēties!Klīnika EGV

Adrese: Lāčplēša iela 38, 5. stāvs

Tālrunis: + (371) 67 278 183
Fax: +(371) 67 273 759
Darba laiks: P - Pk: 9:00 - 19:00

Rekvizīti maksājumam

SIA "Klīnika EGV"
Lāčplēša iela 38
Rīga, LV-1011
Reģ. nr. (5) 000339326 (1)
Banka: DnB banka
SWIFT kods: RIKO LV 2X
Konts: LV35RIKO0002013072000